2009. február 20.
|  Home  |  Üzenet  |  Vendégkönyv  |  Oldaltérkép
Szőrápolás
Fésülés


A tibeti terrierek impozáns szőrzete csak rendszeres ápolás mellett marad olyan gyönyörű, mint ahogyan a kiállításokon láttad. Alapvetően kettős szőrzettel rendelkezik, mely egy keményebb, vastagabb szálú fedőszőrből, és egy vékonyabb, puhább, gyapjúhoz hasonlító aljszörzetből áll. A TT-k ritkán hagynak maguk után kihullott szőrszálakat a lakásban, még vedlési időszakban is. Ez annak köszönhető, hogy az aljszőrzetük a dús fedőszörzet miatt nem tud lehullani a kutyáról. Ezért van szükség arra, hogy ezeket a kihullott és elhalt szőrszálakat rendszeresen kifésüljük a kutyából. Ha ezt elhanyagoljuk, akkor ezek a szőrszálak eleinte csomókat, később pedig egybefüggő nemezeket fognak alkotni. Ez nem csak esztétikai szempontból nem szép látvány, de egészségtelen is a kutyára nézve. Az egybefüggő, összetapadt szőrcsomók alatt nem tud szellőzni a kutya bőre, ezért különféle bőrproblémák alakulhatnak ki.
Többféle szőrtipusú kutya létezik a tibetik között, és ezek eltérő gyakoriságú fésülést igényelnek. A vastagabb, durvább szálú szőr nehezebben csomosódik és könnyebb is fésülni. a vékonyabb szálú szőr hamarabb csomósodik, sérülékenyebb, és fésülni is nehezebb. Igaz ugyan, hogy általában gyorsabban megnő, és felnőtt korban hosszabb lesz az előző tipusnál.
A fésülés elsődleges célja tehát az elhalt szőrszálak és az esetlegesen a szőrre tapadt növényi részek, bogáncsok eltávolítása, kifésülése. Ez igen alapos munkát igényel, és nem minden kutya tűri jól. Sokszor a kényesebb részeken, a lábon és a farkukon tűrik rosszul. Fontos tehát, hogy már az első pillanattól kezdve szoktassuk kis kedvencünket ehhez a procedúrához.
A fésüléshez előszőr fektessük az oldalára a kutyát, és az egész oldalán a szőr növekedési irányával ellentétesen apró tincsenként fésüljük át. A fésülést a szőr tövétől a végefelé haladva végezzük. Ha csomóba ütközünk, akkor óvatosan bontsuk szét a csomót a kezünkkel, és ne próbáljuk meg erővel megoldani a helyzetet. Ezzel csak azt érjük el, hogy tövestől kiszakítjuk a csomót és a körülötte lévő szőrszálakat. Mikor mindkét oldallal végeztünk, nem elfelejtve a lábak belső oldalát, a hasi részeket, a végbélnyílás környékét, és a fülek alatti részt állítsuk fel a kutyát, és most ellentétes irányba haladva fésüljük le a szőrt. A fésüléshez használhatunk valamiféle fésüléskönnyítő szert, de ezek használatát ne vigyük túlzásba! Később beleragadhat a por, és a kettő együtt egy nem kifejezetten "szőrbarát" elegyet fog alkotni, amitől kiszárad és töredezik a szőr.
Fontos: Ha jól végeztük a fésülést, akkor sok finom aljszőrt szedünk össze magunk után. Ha sok apró töredezett fedőszőr darab, vagy egész fedőszőr szálak vannak az aljszőr között, akkor változtassunk a technikánkon, mert ez a legbiztosabb jele annak, hogy valamit rosszul csináltunk.
A szőrtipustól és a környezettől függ a fésülés gyakorisága, de nem túl szennyezett és bogáncsos vagy toklászos környezetben elegendő lehet az 1-2 hetente történő alapos fésülés. Viszont ekkor legyen alapos! Ha növényi részeket, vagy bogáncsot látunk a kutya szőrében, azt azonnal szedjük ki, mert igen rövid idő alatt úgy belegubancolódik a szőrbe, hogy szinte képtelenség olló nélkül kiszedni.
A fésülés a legjobb alkalom arra, hogy átnézzük a kutya bőrét, hogy nincs-e toklász, kullancs, vagy más élősködő rajta? Ne felejtsük el kitisztitani a kutya fülét sem! Ha nem boldogulunk ezzel egyedül, akkor forduljunk kutyakozmetikus vagy állatorvos szakemberhez! Az elhanyagolt piszkos fül komoly fülgyulladáshoz vezethet, melynek legbiztosabb jele, ha a kutyus rázza a fejét, vagy kaparja a füleit. Kezelés nélkül komolyabb problémát és szőrhullást is előidézhet!
A tibeti terriert nem kell nyírni ! Akkor sem, ha a kutyakozmetikus másként tudja ! Az olló és a nyíró gép egyes ritka eseteket (pl. kibonthatatlan csomó) kivéve nem tartozik a kutyánk ápolási kelléktárához!



A kutya szeme előtt lévő "hajat" felgumizhatjuk időnként, ez nem árt a kutyának. Ilyenkor biztosan új elemeit fogja felfedezni a lakásunknak vagy a kertünknek. Használj kisméretű puha hajgumit erre a célra, az nem töri le szőrt mint a befőttes gumi.


Fürdetés


Alap igazságként elmondhatjuk, hogy a fürdetés egyáltalán nem használ a kutyának, akármennyire körültekintően végezzük is el. Ezért arra törekedjünk, hogy minél ritkábban kerüljön erre sor. Természetesen lakásban tartott kutyáknál a havonta, két havonta beiktatott fürdetések sokat segítenek abban, hogy a lakás tisztaságának színvonalát és a lakásban terjengő "illatokat" ne kelljen szégyelnünk a vendégeink előtt sem. A tibeti terrier alapvetően nem "büdös" kutya, nincs jellegzetes kutya szaga. A kellően ápolt TT-nek a gyapjúra emlékeztető illata van. Az esetleges szagokat általában a kutya szőrén megtapadt egyéb szennyező anyagok okozzák.
Fürdetés előtt mindig alaposan kifésüljük a kutyát a fent leírt módon, mert a csomókat a vizes szőrből már nem tudjuk kibogozni! A fürdetéshez mindig kézmeleg vizet használunk, valamint kifejezetten kutyáknak való sampont. Az emberi sampon, tusfürdő, szappan, stb. nem alkalmas erre a célra, mert azok vegyi összetétele az ember bőrére jellemző Ph értékre vannak beállítva. Az ilyen kutyasamponokból széles választékot találhatsz a szaküzletekben. Nem célunk egy márkát sem reklámozni, de ha e-mailben felveszed velünk a kapcsolatot, akkor szívesen adunk tanácsot az általunk kipróbált és bevált samponokról.
A sampont fel kell hígítani egy flakonban vízzel, így könnyebben eloszlathatod a kutya testén. A szőrt a hajmosáshoz hasonlóan kell mosni. Különös figyelmet kell szentelni a nemi szervek, végbélnyílás, szem és száj környéke valamint a fülek megtisztításának.
Végül alaposan öblítsd ki a kutyus szőrét lehetőleg bő folyó vízben. Ha sampon marad a kutyán, az szárítja a bőrét és a szőrét, ez pedig erős vakarózással jár, ami nem kívánatos, ha szép szőrzetet szeretnél a kutyádnak.
A kutyát fürdetés után szárítsd meg és fésüld ki. A hajszárító nagyon forró levegőt fúj ki, ezért ha közel tartod a kutyához, akkor megéghet a bőre! Erre nagyon vigyázz!


Karom vágás

A rendszeres ápolás részét képezi a karomvágás is. Ezt csak szükség esetén kell elvégezni, ha kutyának túlságosan megnőttek a karmai. A túlnőtt karom sok sérülés forrása lehet. Kapható erre a célra kifejlesztett vágó eszköz is, ezzel a legcélszerűbb elvégezni. Ügyelj arra, hogy az "eleven" részbe ne vágj bele, mert az fájdalommal és vérzéssel jár. Ha bizonytalan vagy, inkább végeztesd el ezt a műveletet egy kutyakozmetikában! Nem tart tovább 5 percnél.



 
  Copyright Tibetan Symbol Tibetan Terrier Kennel. All right Reserved!   e-mail: