Mielőtt a tibeti terrier mellett döntenél, fontold meg az alábbiakat!
A tibeti terrier alapvetően egy egészséges és hosszú életű fajta. Nem ritka, hogy kutyaléptékkel nézve igen magas, 16-18 éves életkort is megérnek egyes egyedek. Ebből kifolyólag tisztában kell lenned, hogy ennyi időre tartozol felelősséggel egy élőlény iránt. Soha ne feledd, hogy nem a kutya akart téged, hanem te akartál kutyát! Ha előre láthatólag ennyi időn keresztül gondos gazdája tudsz lenni egy ebnek, akkor a legalapvetőbb feltétel már adott. Vedd számításba, hogy mivel a tibeti terrier egy impozáns, hosszú szőrű fajta, szőre rendszeres ápolást igényel. Ez heti-kétheti fésülést jelent. Egy alkalommal nyugodtan kalkulálhatsz 1-1,5 órával. Egy tapasztalatlan gazdinak ennyi ideig eltart egy kifejlett szőrzettel rendelkező tibeti kifésülése. Persze, ha anyagi lehetőségeid engedik, ezt a feladatot átháríthatod egy kutyakozmetikusra is, azonban a fésülések remek alkalmat teremtenek arra, hogy átvizsgáld a kutyád bőréd. Ez fontos, mert sokszor csak ilyenkor veszünk észre egy kullancsot, toklászt vagy más bőrproblémát. A kutyakozmetikák feszített időbeosztásába nem nagyon fér bele az ilyesféle vizsgálat, ezért mindenképpen javasolt, hogy a gazdi maga végezze a fésülést. A tibeti terrier tartható lakásban és kertben egyaránt, de a rendszeres sétákat még a kertben tartott kutyáknak is biztosítani kell! Ez a fajta nem jól tűri a kennelben való tartást, ezért hétvégi házban vagy a kert nagyon eldugott szegletében lévő kifutóban nem tartható.
A tibeti terrier társasági kutya, ezért kifejezetten igényli a társaságot. Az, hogy veszel mellé egy másik kutyát játszótársnak, nem pótolja a velük való foglalkozást! Ha van naponta legalább 2-3 órányi időd, amit aktívan a kutyákkal tudsz tölteni, akkor kiegyensúlyozottak és boldogok lesznek. Ha ennyi időt nem tudsz naponta kiszorítani, akkor komolyan fontold meg, hogy valóban szükséged van-e kutyára?
Hogyan válasszak a tenyészetek közül?
Mindenek előtt azt tudjuk tanácsolni, hogy látogass meg több tenyésztőt is! Ha ezt megteszed, akkor talán talán ez a kérdés nem is kérdés többé. Ha van összehasonlítási alapod akkor látni fogod a különbségeket. Nagyon fontos, hogy családias környezetben legyenek a kiskutyák, és ne egy félreeső kennelben, vagy urambocsá' egy régi disznóolban. A kiskutyáknak az életük első 8 hetében rengeteget kell tanulniuk. Ilyenkor tanulják meg az emberekkel és a más kutyákkal való viselkedés alapszabályait. A szakemberek ezt az időszakot " bevésődésnek " nevezik. Ezt nyugodtan veheted szó szerint! Ami ilyenkor " bevésődik" a kiskutya agyába, azt nem fogod tudni "kicsiszolni" évek alatt sem. Egy rosszul szocializált kutya büntetés lesz neked is és a környezetednek is, amiért nem voltál körültekintő a választásnál.
A kiskutyáknak jól láthatóan egészségesnek kell lenniük. A szőrük fényes, aktívak, játszanak, nincsenek felpuffadva, nem bolhásak, a szemük és az orruk tiszta, nem látszódik semmilyen szennyeződés a végbél és a húgycső környékén. Ezek legyenek az általad felállított követelmények alapjai. Ha valahol ezek a feltételek nincsenek meg, akkor még az esetleg alacsonyabb ár se csábítson arra, hogy onnan vásárolj kölyköt. A későbbiekben a beteg vagy rosszul szocializált kutyára fordított összeg ennek a különbségnek a sokszorosa lesz!
Szuka, vagy kan kutyát válasszak?
Amennyiben még nem döntötted el, a következőket kell megfontolnod. A szukák általában évente egyszer vagy kétszer tüzelnek. Ilyenkor nagyon kell vigyáznod, mert könnyen jöhet a nem kívánt "áldás" 6-8 kiskutya képében. A tüzelési időszak általában 13-18 napig tart. Ilyenkor nagyon körültekintőnek kell lenned, és el kell nézned, hogy a kutya viselkedése is megváltozik ebben az időszakban. A kan kutyáknál ezzel a jelenséggel természetesen nem nem kell számolni. Ők viszont fokozottan hajlamosak a dominancia harcra, a más kutyákkal való agresszívebb viselkedésre, a vizeletükkel való jelölgetésre. Ezt viszont egész évben csinálják, nem csak évente két alkalommal.
Más fajtákkal ellentétben a TT-k esetében a szukák között több az akaratos, makacs, vagy ha úgy tetszik "hisztis" egyed. Őket nehezebb feladat kordában tartani, ezért ha más megfontolások miatt nem ragaszkodsz a szuka kutyához, a kan problémamentesebb választás lehet.
Melyik kiskutyát válasszam az alomból?
Sokféle tanácsot lehet adni erre nézve, de általában ez úgy is csak pusztába kiáltott szó. Meghallgatod a tanácsokat, és amikor oda kerül a sor, hogy 6-8 kis gombóc gurul a lábad előtt, akkor feledésbe merül az egész. Általában kialakul elsőre egy kölcsönös szimpátia valamelyik kölyökkel, ennek következtében ez a kérdés eldől rövid időn belül.
Ha azonban nem csupán házikedvencként szeretnéd tartani a tibetidet, hanem kiállításokra is szeretnél járni vele, akkor érdemes más szempontokat is figyelembe venni. Általában már az alomban is kialakul valamiféle rangsor a kiskutyák között. Vannak kezdeményezőbbek, és vannak, akik inkább a háttérbe húzódnak. A tapasztalat azt mutatja, hogy az "arany középutat" kell keresni. A túlságosan élénk kutyák később is valószínűleg dominánsabbak lesznek, felnőtt korukra nehezebben fogják tűrni a kiállítások sokszor fárasztó légkörét. A visszahúzódóbb kiskutyák pedig esetleg éppen bátortalanabbak, vagy félősek lesznek idegen környezetben. Az ideális kiállítási kutya türelmes és magabiztos, élénk, de nem túlságosan "pörgős".
Milyen korban hozzuk el a kiskutyát?
Ha kiválasztottuk a nekünk megfelelő kiskutyát a számunkra szimpatikus tenyészetből, akkor nincs más dolgunk, mint türelmesen várni, amíg a kölykök elérik a nyolc hetes kort. Ez az időszak megfelelő arra, hogy felkészülhessünk a kiskutya fogadására. Nagyon sok esetben találkozhatunk ennél idősebb, úgynevezett növendék korban levő kutyát kínáló tenyészettel is. Sokan idegenkednek attól, hogy egy 6-8 hónapos kutyát vegyenek egy nyolc hetes csöppség helyett. Ne vessük el rögtön az "idősebb" kutya vásárlásának ötletét! Akinek már volt dolga egy pár hetes aprósággal, az jól tudja, hogy minek néz elé, aki egy ilyen csöppséget vesz magához. Ezzel szemben egy idősebb növendék kutya, amennyiben megfelelően szocializálódott sokkal probléma mentesebb. Tévhit, hogy az idősebb kutya nem fog ragaszkodni úgy a gazdájához! Minden jó gazdához ragaszkodni fog az eb, bármennyi idősen is kerülnek először kapcsolatba. A növendékkel egyből egy "kész kutyát" kapunk, akivel rögtön lehet társaságba menni, szobatiszta és nem rág szét folyton mindent a lakásban. Enni is csak egyszer-vagy kétszer kell neki adni naponta.
Szóval ne vágjuk rá rögtön, hogy " nem", ha ilyen kutyát ajánlanak nekünk!
|